CETAFLU FORT 20 tablet ilaç prospektüsü





İlaç Sınıfı Solunum Sistemi > Soğuk Algınlığı ve Öksürük İlaçları > Diğer Soğuk Algınlığı Kombinasyonları >
ATC Kodu R05X
Etkin Madde Fenilefrin Hcl + Klorfeniramin Maleat + Parasetamol

Atabay İlaç Fabrikası A.Ş.

Acıbadem Köftüncü Sk.N:1 Kadıköy - İSTANBUL 81010
Tel(216) 326 69 65
Fax(216) 340 13 77
Barkodu

Geri Ödeme Kodu A01775 SUT : EK-4A [ 04/09/2019 ]
Satış Fiyatı 7.69 TL [ 14 Şubat 2020 ]
Önceki Satış Fiyatı 7.69 TL [ 7 Şubat 2020 ]
Original / Jenerik Yirmi Yıllık
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Birim Miktar 10+4+650
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 20
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır.
Piyasa Durumu Bu ilaç için, geçen 90 işgünü içerisinde bulunamayan konulu bir e-mail gönderilmemiştir.



Harita







Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol (650 mg), Klorfeniramin maleat (4 mg) ve Fenilefrin hidroklorür (10 mg)‘ dır.  Cetaflu Forte Film Tablet, ağrı kesici, ateş düşürücü, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahiptir. Beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek ateşi düşürür, ağrıyı keser; vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı üst solunum yollarındaki alerjik belirtilerde antihistaminik etki eder; burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak üst solunum yollarını açar. Cetaflu Fort, soğuk algınlığı, grip, nezle, alerjik nezle, soluk borusu iltihabı, farenjit, sinüzit gibi üst solunum yolu akut enfeksiyonları ile birlikte görülen gözlerde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, ödem, hapşırma, geniz akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, kas ağrısı, öksürük, üşüme, ateş ve vücut kırıklığının giderilmesinde kullanılmaktadır. Kullanımı 12 yaş ve üzeri çocuklar , gençler ve yetişkinler içindir.

Cetaflu Forte Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Cetaflu Fort, ağrı kesici, ateş düşürücü, üst solunum yollarında burun akıntısı, hapşırma, göz sulanması gibi alerjik belirtileri ve tıkanıklığı giderici etkilere sahiptir.
  3. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması yada yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, bir doktora başvurunuz.
  4. •5  ardışık günden daha uzun süre kullanmayınız.Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
  5. Diğer parasetamol içeren ağrı kesiciler ve antihistaminik içeren ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
  6. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
  7. Eğer karaciğer veya böbrek işlev bozukluğunuz varsa veya astım ya da herhangi bir akciğer hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalığı, epilepsi (sara),  tiroid bozukluğu, şeker hastalığı, QT Sendromu, anemi (kansızlık), sarılık veya göz tansiyonunuz varsa yada alkol kullanıyorsanız veya prostat büyümesi sonucu idrar tutukluluğunuz varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz. Kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
  8. Karaciğer hastalığınız ya da alkol bağımlılığınız var ise doktorunuz ile görüşmeden  kullanmayınız.
  9. Eğer son 14  gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait (depresyon tedavisinde kullanılan bir grup ilaç) herhangi bir ilaç kullandıysanız; bu ilacı kullanmayınız. Eğer MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
  10. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
  11. •12  yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
  12. Kullanımı baş dönmesi ve uyuşukluğa sebep olabileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
  13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Cetaflu Forte Film Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
  2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Aç veya tok karnına alınabilir.
  3. 12 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz: 6 saat ara ile 1 er tablettir.  Hastanın durumuna göre doktorun gerekli gördüğü durumlarda her 4 saatte 1 tablet kullanılabilir. Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Baş dönmesi, baş ağrısı, uykululuk hali, sinirlilik, uykusuzluk, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, gaz, kabızlık, kas zayıflığı ve titremesi, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:   Parasetamol, Klorfeniramin maleat, Fenilefrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Cetaflu Forte Film Tablet



Koronavirüs bölgenizde var mı?

Cetaflu Forte Film Tablet kullanma talimatı

Cetaflu Forte Film Tablet kısa ürün bilgisi



Cetaflu Forte Film Tablet kısa ürün bilgisi