DEKOFERIN-EX şurup 150 ml ilaç prospektüsü





İlaç Sınıfı Solunum Sistemi > Burunla İlgili İlaçlar > Sistemik Nazal Dekonjestanlar > Sempatomimetikler > Pseudoephedrine HCL >
ATC Kodu R01BA02
Etkin Madde Pseudoephedrine Hcl + Guafenezin

Berko İlaç ve Kimya Sanayi Ltd. Şti.

Yenişehir Mah.Özgür Sok. No.16-18 Ataşehir / İstanbul
Tel(216) 456 65 70
Fax(216) 456 65 79
Barkodu

Satış Fiyatı 9.63 TL [ 14 Şubat 2020 ]
Önceki Satış Fiyatı 9.63 TL [ 7 Şubat 2020 ]
Original / Jenerik Jenerik İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Birim Miktar
Birim Cinsi
Ambalaj Miktarı 150
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır.
Piyasa Durumu Bu ilaç için, geçen 90 işgünü içerisinde bulunamayan konulu bir e-mail gönderilmemiştir.



Harita







Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Guaifenesin (100 mg) ve Psödoefedrin hidroklorür (30 mg)‘ dür. DEKOFERIN-EX Şurup, balgam söktürücü ve üst solunum yollarında tıkanıklık giderici etkilere sahiptir.   Guaifenesin,   solunum yollarındaki salgıların yapışkanlığını ve koyu balgamın yoğunluğunu azaltarak verimli bir öksürük oluşturur. Böylece  balgamın kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlayarak göğüs tıkanıklıklarını azaltır. Psödoefedrin hidroklorür ise burun ve sinüslerde (burun boşluklarında) mukozanın şişkinliğini azaltarak burnu açar ve burun akıntısını durdurur. DEKOFERIN-EX, balgamlı ve göğüse inmiş öksürükle birlikte görülen üst solunum yolu rahatsızlıklarında balgam söktürücü, burun açıcı ve burun akıntısını durdurucu  etkileriyle hastalık belirtilerini iyileştirir. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinler içindir.

DEKOFERIN-EX Şurup Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. DEKOFERIN-EX, balgamlı ve göğüse inmiş öksürükle birlikte görülen üst solunum yolu rahatsızlıklarında burnu açarak burun akıntısını durdurur ve balgamın kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlayarak hastayı rahatlatır.
  3. • 5 günden daha uzun süre kullanmayınız.
  4. DEKOFERIN-EX‘ ı kullanmadan önce ki son iki hafta içerisinde MAO inhibitörleri grubundan herhangi bir ilaç kullandıysanız bu ilacı kullanmayınız. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamiyle temizlenmeden öksürük veya soğuk algınlığı ilacı kullanırsanız ağır hatta hayati tehlike yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz. ilacı kullanmadan önce, kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söyleyiniz.
  5. Eğer şiddetli derecede böbrek yetmezliği veya koroner atardamar hastalığınız varsa ya da şiddetli yüksek tansiyonunuz varsa; kullanmayınız.
  6. Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, kalp ritim bozukluğu,  kalp damar hastalığı, fazla çalışan tiroid, şeker hastalığı, prostat büyümesi, idrar kesesi fonksiyon bozukluğu, yüksek tansiyon, göz tansiyonu gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz ya da alkol kullanıyorsanız veya 60 yaşın üzerindeyseniz; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
  7. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
  8. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

DEKOFERIN-EX Şurup’un Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçüm kaşığı ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
  3. 12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde, günlük önerilen doz: günde 3  defa 2 şer ölçektir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Mide bulantısı, kusma, ağız kuruluğu, baş dönmesi, sinirlilik ve uyku bozukluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Guaifenesin, Psödoefedrin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: DEKOFERIN-EX Şurup



DEKOFERIN-EX Şurup kullanma talimatı


DEKOFERIN - EX Şurup İlaç Prospektüsü