KIDMOL 120 mg/5 ml oral süspansiyon

Endikasyon Bilgisi :

KIDMOL 120 mg/5 ml oral süspansiyon’un etken maddesi parasetamol’dür. Bebekler ve küçük çocukların diş çıkarma ve aşılama evrelerinde veya soğuk algınlığı, solunum yollarının hastalığı ve kulak burun boğaz hastalıklarıyla birlikte ortaya çıkan ateş ve ağrının giderilmesi için kullanılır.

KIDMOL oral süspansiyon (Şurup) Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. KIDMOL şurubun içindeki aktif maddeye veya diğer bileşenlere daha önceden bir hassasiyet yaşadıysanız; bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. 4 kilodan küçük bebeklere vermeyiniz.
  3.  KIDMOL şurup, ağır böbrek ya da siroz dahil karaciğer rahatsızlığı olanlarda kullanılmamalıdır.
  4. Kloramfenikol, rifampisin içeren antibiyotikle veya kumarin, varfarin gibi kanda pıhtılaşmayı önleyici bir ilaçla tedavi görüyorsanız,  iritabl kolon, peptik ülser, gastroözofageal reflü tedavisi görüyorsanz veya  AIDS hastasıysanız ve azidotimidin kullanıyor iseniz; kolesterolünüz yüksekse; kanser hastasıysanız ve mide bulantısına karşı granisetron, tropisetron alıyorsanız; epilepsi, sarılık, kanser hastalığı, akciğer rahatsızlığı ve kansızlığınız var ise;  KIDMOL Şurubu kullanırken çok dikkatli olunuz.
  5. Bu ilacı kullanmaya başladıktan bir kaç gün içinde şikayetlerinizde düzelme görülmezse; KIDMOL kullanımını kesmeli ve hekiminize başvurmalısınız.
  6. Bu ilacın alkol ile beraber kullanımı karaciğere ciddi zararlar verebileceğinden, KIDMOL’le tedavi süresince alkol kullanmaktan sakınınız.
  7. Hekim tavsiye etmedikçe KIDMOL şurupla tedavi süresi maksimum üç veya beş gündür. Uzun süre ve yüksek miktarlarda kullanılmasından sakınılmalıdır.

KİDMOL oral süspansiyon’un Kullanım Şekli :

  1. Hekiminiz KIDMOL’ü nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin söylediklerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
  2. KIDMOL’ün koyu kıvamı ilacın kaşıktan dökülmesini önler ve daha kolay uygulanmasını sağlar.
  3. 5 ml’lik  1 ölçekte bulunan parasetamol miktarı 120 mg dır.
  4. 6 saatlik aralıklıklarla, bir seferde çocuğun kilosuna göre kg başına 10-15 mg; 30 kiloyu aşan  çocuklara bir seferde maksimum 500 mg şeklinde kullanılır.
  5. Günlük doz vücut ağırlığına göre kg başına toplam 60 mg’ı aşmamalıdır.
  6. 30 kilo üstündeki çocuklarda  günlük toplam doz maksimum 2 gramdır.
  7. İki aylık bebeklerde aşılama sebebiyle ortaya çıkan ateşte  4 saat ara ile 1/2  (yarım) ölçek doz kullanılır.

KIDMOL oral süspansiyon Olası Yan Etkileri

  1. KIDMOL kullanırken, ürtiker (kurdeşen); soluk alamama; karın ağrısı, yüzde, dudaklarda kabarma, dil ya da boğazda şişkinlik durumunda acilen hekiminize haber veriniz.
  2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, üst solunum yolu hastalık belirtileri, yüz ödemi ilacın yan etkileridir. Ayrıca ilacın fazla miktarda ve uzun süreli uygulanmasına bağlı olarak kolay kanama ve çürük oluşumu, deride, gözlerde sararma, bulantı, karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi, aşırı halsizlik gibi  KIDMOL’ün karaciğere verdiği hasarı belirten yan etkiler görülebilir.
  3.  KIDMOL kullanırken, ürtiker (kurdeşen); soluk alamama; karın ağrısı, yüzde, dudaklarda kabarma, dil ya da boğazda şişkinlik durumunda acilen hekiminize haber veriniz.

İlaç Etken Maddesi: Parasetamol
İlaç Marka İsmi: KIDMOL 120 mg/5 mL oral süspansiyon



Ruhsat sahibi: RDC İlaç Araştırma ve Geliştirme San. A.Ş.
Ümraniye/İstanbul
Üretici firma: My Farma İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Tuzla/İstanbul

KIDMOL 120 mg-5 mL oral süspansiyon(şurup) kullanma talimatı


KIDMOL 120 mg-5 mL oral süspansiyon(şurup) kısa ürün bilgisi


KIDMOL 120 mg-5 mL oral süspansiyon(şurup) kısa ürün bilgisi