Paracet Junior 160 mg Lak Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol‘ dur. Paracet Junior 160 mg Lak Tablet, hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş durumlarında kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır. Paracet Junior, soğuk algınlığı  ve gribal enfeksiyonlara bağlı ateş, üşüme, boğaz ağrısı, vücut kırıklığı gibi hastalık belirtilerinin giderilmesinde ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak;  migren, baş ağrısı, diş ağrısı, diş çekimi sonrası ağrılar, vücut kırıklığı, eklem ağrıları, romatizmal ağrılar, kas ağrısı, bel-sırt-boyun ağrısı gibi akut kas ve iskelet sistemi ağrıları, kireçlenmeye bağlı ağrılar ile kas ve eklemlerde incinme/burkulma ve zedelenmeye bağlı ağrılar ve bayanlarda adet dönemi (dismenore)  sancılarında ağrı kesici olarak kullanılır. Kullanımı 6 yaş ve üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

Paracet Junior 160 mg Lak Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Paracet Tablet, hafif ve orta dereceli ateş ve ağrının kısa süreli tedavisinde kullanılır. İltihaplı eklem ağrısı, bel ağrısı, kas ağrısı, sırt ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısı, adet sancısı, soğuk algınlığına bağlı ağrılar ve yüksek ateş durumları ile ilgilidir.
  3. Parasetamol içeren başka bir  ilaç veya diğer ağrı kesicilerle birlikte kullanmayınız.
  4. Doktor tavsiyesi olmadan 3-5 günden fazla kullanmayınız. Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
  5. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması ya da yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, doktorunuza başvurunuz.
  6. Eğer çocuğunuzun şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliği varsa ya da herhangi bir akciğer hastalığı, kalp hastalığı veya  anemisi (kansızlık) varsa; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
  7. Şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa; kullanmayınız.
  8. Bazı durumlarda Paracet Tablet kullanımı özel dikkat gerektirir. Eğer astımda dahil olmak üzere herhangi bir akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, orta şiddette böbrek hastalığı veya alkol kullanıyorsanız ya da alkol kaynaklı karaciğer hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu), şeker hastalığınız veya kansızlık  ya da kan hücreleri ile ilgili bir hastalığınız varsa; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
  9. Çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5 oC’den yüksek ateş tedavisinde doktora danışmadan kullanılmamalıdır.
  10. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
  11. Kullanımı nadiren de olsa baş dönmesi ve uyuşukluğa sebebiyet vereceğinden araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
  12. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
  13. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Paracet Junior 160 mg Lak Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler.
  2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya yemeklerden ayrı olarak alabilirsiniz.
  3. —6 ila 12 yaş arası çocuklarda günlük önerilen doz: 4 saat aralıklarla  1 tablet  önerilir.  24 saatte 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.
  4. —12 yaş ve üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde günlük önerilen doz : 4-6 saat ara ile 1 veya 2 tablettir.

İlacın Olası Yan Etkileri

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, üst solunum yolu hastalık belirtileri, yüz ödemi  yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol
İlaç Marka İsmi: Paracet Junior 160 mg Lak Tablet



PARACET JUNIOR 160 mg Lak Tablet (ilaç prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)

• Etkin madde: 160 mg  Parasetamol
• Yardımcı maddeler: Avicel PH 102 . nişasta , PVP K3 0 , magnezyum stearat, opadryY – 1  7 0 0 0
Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
• Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
• Bu ilaç kişisel olarak size reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
• Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde bu ilacı kullandığınızı
doktorunuza söyleyiniz.
• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek
veya düşük doz kullanmayınız.
Bu kullanma talimatında:
1. PARACET JUNİOR nedir ve ne için kullanılır ?
2. PARACET JUNİOR kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. PARACE T J U N İO R nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler nelerdir?
5. PARACET JUNİOR’un saklanması
Başlıkları yer almaktadır.
1. PARACET JUNİOR nedir ve ne için kullanılır?
• PARACET JUNİOR; karton kutu içindeki blister ambalajlarda 20 tablettir. Her bir lak tablet etkin madde olarak 160 mg parasetamol içerir.
• Çocuklarda, hafif ve orta şiddetli ağrılar ile ateşin semptomatik (hastalığı tedavi edici değil,
belirtileri giderici) tedavisinde kullanılır.
2.PARACET JUNİOR ’u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
PARACET JUNİOR’u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ :
Eğer çocuğunuzun;
• Parasetamol ya da ilacın içindeki maddelerden birine karşı alerjisi var ise
• Şiddetli karaciğer yetmezliği var ise
• Şiddetli böbrek yetmezliği var ise
• Parasetamol içeren başka bir ilaç kullanmakta ise
-PARACET JUNİOR’u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ :
Parasetamolü ilk kullananlarda veya daha önce kullanım hikayesi olanlarda, kullanımın ilk dozunda veya tekrarlayan dozlarında deride kızarıklık, döküntü veya bir deri reaksiyonu oluşabilmektedir. Bu durumda doktor ile irtibata geçilerek ilacın kullanımının bırakılması ve alternatif bir tedaviye geçilmesi gerekmektedir. Parasetamol ile deri reaksiyonu gözlenen kişi bir daha bu ilacı veya parasetamol içeren başka bir ilacı kullanmamalıdır. Bu durum, ciddi ve ölümle sonuçlanabilen Stevens-Johnson sendromu (ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap), toksik epidermal nekroliz (deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık) ve akut generalize ekzantematöz püstüloz (yüksek ateşin eşlik ettiği akut yaygın döküntülü içi cerahat dolu küçük kabarcıklar) dahil cilt reaksiyonlarına neden olabilmektedir.
-Eğer çocuğunuz aşağıdaki durumlardan herhangi birisine sahipse, doktorunuzu bilgilendiriniz.
• Hatif ve orta şiddette karaciğer yetmezliği, başka bir karaciğer hastalığı ya da karaciğeri etkileyen bir enfeksiyonu (iltihap oluşturan mikrobik hastalık) var ise,
• Hafif ve orta şiddette böbrek yetmezliği ya da başka bir böbrek hastalığı var ise,
• Kansızlığı var İse.
■ Akciğer hastalığı var ise,
• Şeker hastalığı var ise,
• Gİlbert Sendromu adı verilen ve sarılıkla seyreden bir karaciğer rahatsızlığı var ise,
• Ağrı kesiciler de dahil olmak üzere başka ilaçlar (öm. parasetamol) kullanıyorsa,
• 3-5 gündür bu ilacı kullanmasına rağmen yeni şikayetleri varsa veya ağrısı ya da ateşi azalmadıysa,
Bu uyanlar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa çocuğunuz için geçerliyse lütfen doktorunuza danışın.
Bir seferde yüksek dozda ya da sürekli olarak günlük dozda parasetamol kullanımı karaciğer hasarına sebep olabilir.
PARACET JUNİOR’un yiyecek ve içecek ile kullanılması PARACET JUNİOR‘un içerdiği parasetamol alkol ile veya alkol içeren bir yiyecek/içecek ile birlikte alındığında karaciğere zarar verebilir.Besinler PARACET JUNİOR’un barsaklardan emilim hızını azaltabilir.
-Hamilelik
ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.PARACET JUNİOR’u hamilelik döneminde yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanabilirsiniz.
Hamilelik döneminde uzun süre, doktorunuzun tavsiye ettiği miktardan fazla, ya da başka ilaçlarla birlikte PARACET JUNİOR’u kullanmanız tavsiye edilmemektedir.
-Emzirme
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
PARACET JUNİOR’un içerdiği parasetamol anne sütüne az miktarda geçmektedir. Bu zamana kadar istenmeyen bir etki görülmemiş olmasına rağmen PARACET JUNİOR’u emzirme döneminde yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanabilirsiniz.
-Araç ve makine kullanımı
Bazı hastalarda parasetamol kullanımına bağlı olarak baş dönmesi veya uyku hali görülebilir.Parasetamol kullanan hastaların uyanık kalmalarım gerektiren faaliyetler esnasında dikkatli
olmaları gerekmektedir.
-Diğer ilaçlar ile birlikte kullanım
Bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında PARACET JUNİOR’un ya da kullanılan diğer ilacın etkisi değişebilir. Çocuğunuz aşağıdaki ilaçları kullanıyorsa lütfen doktorunuza bildiriniz:
• Mide boşalmasında gecikme yaratan ilaçlar (Örn: Propantel)
• Mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar (Örn: Metoklopramid)
• Karaciğer enzimlerini uyaran ilaçlar (Örn: Bazı uyku ilaçlan, sara hastalığında kullanılan bazı ilaçlar gibi)
• Antibiyotik olarak kullanılan kloramfenikol
• Kan sulandırıcı ilaçlar (Örn:Varfarin ve kumarin türevleri)
• Zidovudin (AIDS hastalarında kullanılan bir antiviral ilaç)
• Diğer ağrı kesici ilaçlar
-Eğer çocuğunuz reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsa veya son zamanlarda kullandıysa lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. PARACET JUNİOR nasıl kullanılır?
-Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça;
6 -1 2 yaş arası çocuklarda günde 4 saat ara ile 1 tablet kullanılır.
Maksimum günlük doz 6 tablettir (960 mg).
Sistematik kullanım, çocukta ağrı ve ateş dalgalanmalarını (inİş-çıkış) önler.
Uygulama yolu ve metodu:
PARACET JUNİOR sadece ağız yolu ile kullandır. Bir bardak su ile beraber alınır.Yemeklerden önce, sonra veya yemeklerle birlikte kullanılabilir.Doktorunuz, çocuğunuzun PARACET JUNİOR ile tedavisinin ne kadar süreceğini size bildirecektir.Ağrı süresi 5 günü aşarsa ya da ateş 3 günden fazla sürerse, artarsa ve/veya başka belirtiler ortaya çıkarsa doktorunuza ya da eczacınıza danışmadan tedaviye devam etmeyiniz.
-Özel kullanım durumları:
Karaciğer yetmezliği: Şiddetli karaciğer yetmezliği olan çocuklarda kullanmayınız.Eğer PARACET JUNİOR ‘un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise
doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
-Kullanmanız gerekenden daha fazla PARACET JUNİOR kullandıysanız:
Çocuğunuza gerekenden fazla PARACET JUNİOR vermeniz halinde solgunluk, iştahsızlık, bulantı, kusma gibi erken belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin görülmesi halinde mutlaka doktorunuza başvurunuz.Akut (kısa sürede) yüksek dozda alındığında karaciğer hasarına yol açabilir. Parasetamol’ün aşırı dozu hemen tedavi edilmelidir.
-PARACET JUNİOR’dan çocuğunuza kullanması gerekenden fazlasını verdiyseniz bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
-PARACET JUNİOR’u kullanmayı unutursanız:
Unutulan dozları dengelemek için çocuğunuza çift doz PARACET JUNİOR vermeyiniz.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi, PARACET JUNİOR’un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde
yan etkiler olabilir.Aşağıdakilerden biri olursa, PARACET JUNİOR’u kullanmayı durdurun ve DERHAL
doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
-Deri döküntüsü, kaşıntı, ürtiker (kurdeşen), alerjik ödem ve anjiyoödem (alerji sonucu yüz ve boğazda şişme), akut generalize eksantematöz püstülozis (yüksek ateşin eşlik ettiği akut yaygın döküntülü içi cerahat dolu küçük kabarcıklar), eritema multiform (genelde kendiliğinden geçen, el, yüz ve ayakta dantele benzer kızarıklık oluşturan, aşırı duyarlılık durumu), Stevens-Johnson sendromu (ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap) ve fatal sonuçlar dahil toksik epidermal nekroliz (deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık- ölümcül sonuçlar dahil).
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri çocuğunuzda mevcut ise, çocuğunuzun PARACET JUNİOR’a karşı ciddi alerjisi var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılması gerekli olabilir.
-Aşağıdakilerden herhangi birini çocuğunuzda farkederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz
veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
– Bronş spazmı (Solunum yollarının daralmasına bağlı olarak zor nefes alma)
– Böbrek hasarları (Çok su içme, çok idrara çıkma, ödem, gece idrara sık çıkma, idrar miktarında
azalma)
– Kan pulcuğu – sayısında azalma (Halsizlik, solukluk, yorgunluk)
– Akyuvar sayısında azalma (Sık enfeksiyonlara-iltihap oluşturan mikrobik hastalık-yakalanma)
– Kan hücrelerinde azalma (Tam kan tetkiklerinde tespit edilmektedir. Halsizlik, solukluk, yorgunluk. Sık enfeksiyonlara-iltihap oluşturan mikrobik hastalık-yakalanma)
– Ateş, iğne başı şeklinde kırmızı morarmalar, bilinç bulanıklığı, baş ağrısı ve trombositlerin sayısında azalma belirtilerinin birlikte görüldüğü trombositopenik purpura (Kan pulcuğusayısında azalma ile ilişkili deri bulgulan)
– Karaciğer bozuklukları. siroz ve fıbroz dahil (Yorgunluk, bulantı, paslı dil, ciltte sarılık, yüzde lekeler)
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini çocuğunuzda fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:
– Mide bulantısı, mide rahatsızlıkları
– Kusma
* İshal
– Baş dönmesi
– Uyku hali
– EL yüz ve ayakta dantele benzer kızarıklık oluşturan, aşırı duyarlılık (eritema multiforma)
!Bunlar PARACET JUNİOR’un hatif yan etkileridir.
Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
5. PARACET JUNİOR’un saklanması
PARACET JUNİOR u çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.25° C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Işıktan koruyunuz. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız.Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra PARACET JUNİOR’u kullanmayınız.