PAROL Plus Süspansiyon (şurup)

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Parasetamol (250 mg)‘ dır. PAROL Plus Süspansiyon, ağrı kesici ve ateş düşürücü bir şurup olup, tesirini şöyle gösterir; beyindeki ısı düzenleme merkezi üzerine etki ederek vücut ısısını düşürür, beyne giden ağrı sinyallerinin iletimini durdurmak suretiyle de ağrıyı  keser. PAROL Plus, soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlarda ve bademcik iltihabı, yüz sinüslerinin iltihabı gibi üst solunum yollarındaki enfeksiyonlarda görülen ateş, üşüme, kulak ağrısı, boğaz ağrısı ve vücut ağrılarının giderilmesinde ve ağrılara eşlik eden ateşin düşürülmesinde kullanılır. Anılan ve benzer hastalıkları tedavi edici diğer ilaçların yanında ateş ve ağrının geçirilmesi için reçete edilir. PAROL Plus, aynı zamanda migren, baş ağrısı, diş ağrısı, diş tedavisi ve diş çekilmesinin akabinde görülen ağrılar, bayanlarda adet dönemi (dismenore) sancısı, ameliyatın ardından oluşan ağrılar, adale ağrısı, eklem ağrıları, romatizmal ağrılar, siyatik, nevralji, tendon, bursit ağrısı,  sırt ağrısı, bel ağrısı, boyun ağrısı, omuz ağrısı gibi ani gelişen omurga ile ilgili ağrılar, vücut kırgınlığı, kireçlenmeye bağlı ağrılar, zona  ağrısı, yumuşak doku zedelenmeleri ve kaza ya da  spor yaralanmalarında görülen  incinme ve burkulmaya bağlı ağrıların giderilmesi amacıyla da kullanılabilir. Kullanımı 6 yaşından büyük çocuklar ile sıvı ilaçları tercih eden ergenler ve erişkinler için uygundur.

PAROL Plus Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. PAROL Plus, 6 yaşından büyük çocuklarda ve sıvı ilaçları tercih eden erişkinlerde kullanılan ağrı kesici ve ateş düşürücü bir ilaçtır.
  3. Bu ilacı kullanımınız süresince hekiminize sormadan ateş ve ağrıya karşı başka bir ilaç kullanmayınız. Halihazırda kullandığınız diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak kullanılım amaçlarının aynı olup olmadığına bakınız.
  4. İlacın, ağrı ve ateş şiddetlenmeden, belirtiler başlar başlamaz kullanılması hastayı rahatlatmak açısından önemlidir.
  5. Çocuklarda tekrarlayan, 2-3 günden fazla süren ateşli durumlarda ve 39,5 dereceden yüksek ateşte acilen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
  6. İlacı düzenli kullanmanıza rağmen, birkaç gün içerisinde çocuğunuzun yakınmalarında bir düzelme olmazsa veya çocuğunuzdaki yakınmalar artarsa ya da üzerine başka rahatsızlıklar eklenirse acilen hekiminize bildiriniz.
  7. Çocuğunuzun karaciğer veya böbreklerinde ciddi sorunlar varsa; bu ilacı kullanmamalısınız.
  8. Eğer astımda dahil olmak üzere solunumla ilgili bir rahatsızlığınız veya alerjik nezle, kalple ilgili bir rahatsızlığınız varsa ya da  kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu veya düzenli olarak alkol tüketiyorsanız, alkol kaynaklı karaciğer rahatsızlığınız varsa, diyabetiniz varsa veya anemi  ya da kan hücreleri ile ilgili problemler yaşanıyorsa; bu ilacı hekime danışmadan kullanmanız önerilmez.
  9. Bu ilacı kullanırken alkol almaktan kaçınınız. Alkolle birlikte alındığında ya da yüksek dozlarda alındığında karaciğerinizde ciddi sorunlar yaratabilir, mide kanamasına sebep olabilir.
  10. Kullanımı sersemlik hali ve uyuşukluğa sebebiyet vereceğinden, ilacın üzerinizde yaratacağı etkiyi görmeden araç ya da makine kullanmamalısınız.
  11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekime sormadan kullanılmamalıdır.
  12. Hekiminizin reçetede belirttiği dozu dikkate alınız. İlacın normal doz haricinde ekstra kullanımı sindirim organlarında, karaciğer ve böbreklerde ciddi problemlere yol açar.
  13. Eğer ilacı hekimin reçetede belirttiği dozdan daha fazla aldıysanız, tıbbi yardım için acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz. Doz aşımı son bir saat içerisinde yapıldıysa, aktif kömür alınmasıyla toksik etki azalabilir. Aktif kömür küçük gözeneklere sahip bir karbon çeşididir. Bu gözenekler zehirlenme olduğunda kimyasalları etkisiz hale getirir. İlacın aşırı dozda yutulmasından kaynaklanan zehirlenme durumunda 16 saat içerisinde bir panzehir olarak N-Asetilsistein (aktif kömür) kullanılabilir. Ancak, N-Asetilsistein’ in  zehirlenmenin ardından 8 saat içerisinde kullanması daha etkilidir.

PAROL Plus Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

  1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size reçetede belirtilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verir.
  2. Şurubu kuvvetlice çalkalayıp, doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçüm kaşığı ile içiniz. Yemek kaşığı kullanmayınız.
  3. İlacınızı aç veya tok karnına alınabilir
  4. —6 yaşındaki çocuklara ( yaklaşık 21 kilo üstü) 4-6 saat ara ile 1 kaşık;
  5. —7 yaşındaki çocuklara (24 kilo üstü) 4-6 saat ara ile 1+1/4 kaşık;
  6. —8 yaşındaki çocuklara (26 kilo üstü)4-6 saat ara ile 1+1/4 kaşık;
  7. —9 yaşındaki çocuklara (30 kilo üstü) 4-6 saat ara ile 1+1/2 kaşık;
  8. —10 yaşındaki çocuklara (32 kilo üstü) 4-6 saat ara ile 1+1/2 kaşık;
  9. —11 yaşındaki çocuklara (35 kilo üstü) 4-6 saat ara ile 1 + 3/4 kaşık;
  10. —12 yaşındaki çocuklara (36 kilo üstü) 4-6 saat ara ile 1 + 3/4 kaşık;
  11. —12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde 4-6 saat ara ile 2 şer kaşık.

İlacın Olası Yan Etkileri

  1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizi bilgilendiriniz.
  2.  İlacın aşırı dozda kullanılması sonucu vücutta fazla miktarda asit birikimi( metabolik asidoz), iştah kaybı, kusma, böbreklerde hasar, pankreas iltihabı (pankreatit) ve karaciğer fonksiyonlarında azalma belirtileri olan, gözlerde sarılık ve ciltte soluk renk, bulantı, halsizlik, ciltte benek şeklinde morarıklıkların görüldüğü durumlarda tıbbi yardım için acilen en yakın sağlık kuruluşuna müracaat ediniz. Çok nadir rastlanan bu yan etkiler ilacın aşırı dozda gereğinden fazla kullanılması sonucu ortaya çıkar.
  3. Midede şişkinlik, gaz, sulu dışkı, sersemlik hali, sakinlik, uyuma isteği, yüzde şişlik sık rastlanan yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol
İlaç Marka İsmi: PAROL Plus Süspansiyon



PAROL Plus Süspansiyon kullanma talimatı


PAROL Plus Süspansiyon(şurup) kısa ürün bilgisi

PAROL Plus Süspansiyon(şurup) kısa ürün bilgisi