VERMIDON 500 mg 30 tablet ilaç prospektüsü





İlaç Sınıfı Sinir Sistemi > Ağrı Kesici / Ateş Düşürücüler (Aneljezik) > NONNARKOTİK ANALJEZİKLER > Anilidler > Parasetamol Kombinasyonları >
ATC Kodu N02BE51
Etkin Madde Parasetamol + Kafein

Sandoz İlaç San. ve Tic. A.Ş.

Küçükbakkalköy Mah. Şehit Şakir Elkovan Cad. No:2 Kadıköy / İstanbul 34750
Tel(216) 570 95 00
Fax(216) 570 95 10
Barkodu

Geri Ödeme Kodu A08341 SUT : EK-4A [ 04/09/2019 ]
Satış Fiyatı 5.29 TL [ 14 Şubat 2020 ]
Önceki Satış Fiyatı 5.29 TL [ 7 Şubat 2020 ]
Original / Jenerik Yirmi Yıllık
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Birim Miktar 500+30
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 30
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır.
Piyasa Durumu Bu ilaç için, geçen 90 işgünü içerisinde bulunamayan konulu bir e-mail gönderilmemiştir.



Harita







Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Parasetamol (500 mg) ve Kafein (30 mg)‘ dir. VERMİDON 500 mg Tablet, hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş durumlarında kullanılan bir ilaçtır. VERMİDON, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak; migren, baş ağrısı, diş ağrısı, diş çekimi sonrası ağrı, vücut kırıklığı, eklem ağrıları, romatizmal ağrılar, eklem ağrıları, kas ağrısı, bel-sırt-boyun ağrısı gibi akut kas ve iskelet sistemi ağrıları, kireçlenmeye bağlı ağrılar ile hasar- zedelenme sonucu  oluşan eklem ve kaslardaki  incinme/burkulma/zorlanmaya bağlı ağrılar ve bayanlarda adet dönemi (dismenore)  ağrılarında ağrı kesici olarak kullanılır. Kullanımı 12 yaş üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

VERMİDON Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. VERMİDON, hafif ve orta dereceli ağrı ve ateş durumlarında kullanılan bir ilaçtır.
  3. Parasetamol içeren veya diğer ağrı kesici ilaçlarla birlikte kullanmayınız.
  4. Eğer baş ağrısını gidermek için kullanıyorsanız, uzun süreli kullanmayınız. Sürekli ağrı kesici kullanılması kronik baş ağrılarına sebep olabilir.
  5. Doktor tavsiyesi olmadan 3 ardışık günden daha uzun süre kullanmayınız. Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
  6. •3-5 gün içerisinde ağrı veya ateşin azalmaması yada yeni rahatsızlık belirtilerinin ortaya çıkması halinde ilacın kullanımını kesip, doktorunuza başvurunuz.
  7. Ciddi karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa, yüksek tansiyon ilacı kullanıyorsanız, kalp atışlarınızda düzensizlik, depresyon veya anksiyete ilaçları (klozapin, lityum gibi) ya da sakinleştirici ilaç kullanıyorsanız, hava yollarındaki tıkanıklığı giderici ilaç (efedrin, teofilin) ya da alkol bağımlılığı tedavisi için dilsulfiram kullanıyorsanız; VERMİDON‘ u kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
  8. Bazı durumlarda VERMİDON Tablet kullanımı özel dikkat gerektirir. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da kalp hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu),  astımda dahil olmak üzere herhangi bir akciğer hastalığı, kemik iliğinin fonksiyon bozukluğu, kansızlık  ya da kan hücreleri ile ilgili bir hastalığınız varsa ya da alkol kullanıyorsanız; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuz  hakkında bilgi veriniz.
  9. Astım, saman nezlesi veya benzeri hastalıklarınız varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
  10. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
  11. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte alındığında karaciğerinize ciddi zararlar verebilir.
  12. Kullanımı nadiren de olsa uyku hali ve baş dönmesine sebep olabilir. Araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
  13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

VERMİDON Tablet’in Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız.
  3.  •12 yaşın üzerindeki çocuklarda ve yetişkinlerde önerilen doz:  4-6 saat aralıklarla 1-2 tablet olarak önerilmektedir.  Ancak çok gerekli olduğu durumlarda 24 saat içerisinde 4 dozdan fazla kullanılmamalıdır.

İlacın Olası Yan Etkileri

  1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Bulantı, kusma, hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, kabızlık,  baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, uyuşma, karıncalanma veya yanma hissi gibi duyusal bozukluklar,  üst solunum yolu hastalık belirtileri yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Parasetamol, Kafein
İlaç Marka İsmi: VERMİDON 500 mg Tablet



VERMİDON 500 mg Tablet kullanma talimatı


VERMİDON-Tablet-İlaç-Prospektüsü